NE zagađenju Jadrana

Uključite se u javnu raspravu o nafti na Jadranu: neka se čuje vaše NE zagađenju Jadrana!

IMG_5040

Zeleni forum i Zelena akcija pozivaju sve građane/ke, udruženja i institucije da se uključe u javnu raspravu o Strateškoj procjeni utjecaja na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije nafte na Jadranu i što jasnije izraze svoje protivljenje ovoj manjkavoj studiji i planiranoj eksploataciji nafte na Jadranu.

Sama studija je, svojim manjkavostima, potpuno neprihvatljiva i dobar je pokazatelj nespremnosti institucija u Hrvatskoj za ozbiljnim nadzorom nad tako rizičnom i agresivnom djelatnošću na našem najvrjednijem prirodnom dobru – Jadranu.  „Već na prvi pogled, vidi se kako je studija izrađena na razini koju bih očekivao za malo veću benzinsku stanicu negdje u Zagrebačkoj županiji, a ne za više desetljetno ugrožavanje Jadrana od strane naftnih kompanija!“ komentira Toni Vidan, voditelj energetskog programa u Zelenoj akciji.

Ključna manjkavost same studije je naravno besmislenost njene izrade NAKON što je Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu odavno usvojen i realizira se provedbom javnog nadmetanja koje je u tijeku. Naime, postupak strateške procjene utjecaja na okoliš  (SPUO) provodi se PRIJE usvajanja nekog programa ili plana. Članak 4. Uredbe o SPUO je više nego jasan : “(1) Strateška procjena se provodi tijekom izrade nacrta prijedloga plana i programa prije utvrđivanja konačnog prijedloga i upućivanja u postupak donošenja na način propisan Zakonom i ovom Uredbom.

Ovakva farsa od procedure je u jasnoj suprotnosti sa Zakonom o zaštiti okoliša i EU legislativom o SPUO, pa će i mogući ugovori s naftnim kompanijama koji se potpišu na osnovu ovako manjkave procedure biti upitni.

“Neprihvatjlivo nam je da se monitoring stanja okoliša i zagađenja povjerava koncesionarima odnosno naftnim kompanijama. Studija je toliko loša da zahtjevamo njeno odbacivanje” dodala je Dušica Radojčić iz Zelene Istre.

Dobar primjer neozbiljnosti „stručnog“ pristupa je nevjerojatna tvrdnja kako će postavljanje naftnih platformi omogućiti pticama selicama odmaranje, čime se one „oporavljaju“. Autori stoga zaključuju kako „opisani utjecaj (naftnih platformi na ptice) ima karakteristike pozitivnog utjecaja.“ ?! Autori čak pretpostavljaju kako će pticama na platformama možda biti dostupni i izvori hrane?

Stoga još jednom pozivamo na povlačenje ove Studije iz dalje procedure, te naglašavamo kako je važno da se što više građana i institucija uključi u javnu raspravu te se jasno usprotivi ovoj farsi od procedure! .